niedziela, 20 września 2020

Warsztaty i Seminaria Jogi w Jaktorowie

Medytacje Himalajskich Joginów

Warsztaty weekendowe i całodniowe:

8-9 marzec 2024: MahaśiwaratriWielka Noc Jogina Śiwa obchodzona na całym świecie od wielu tysiącleci, której najistotniejszą częścią jest całonocne czuwanie poświęcone praktyce jogi. Obchody zaczynają się w 8 marca (piątek) o godz 17.00, a kończą w sobotę 9 marca o godzinie 6 rano. Więcej informacji tutaj.

27-28 kwiecień 2024: Laja Joga - Starożytnej Indyjska Czakroterapia. Warsztat poświęcony jest oczyszczaniu i rozwojowi ośrodków energetycznych (ćakramów) oraz rozwojowi wewnętrznemu człowieka. W tym roku tematem przewodnim jest Manipura Ćakra, ośrodek m.in. panowania nad umysłem. Więcej informacji tutaj.

15-16 czerwiec 2024: Laja Joga - Starożytnej Indyjska Czakroterapia. Warsztat poświęcony jest oczyszczaniu i rozwojowi ośrodków energetycznych (ćakramów) oraz rozwojowi wewnętrznemu człowieka. W tym roku tematem przewodnim jest Manipura Ćakra, ośrodek m.in. panowania nad umysłem. Więcej informacji tutaj.

12-13 październik 2024: Laja Joga - Starożytnej Indyjska Czakroterapia. Warsztat poświęcony jest oczyszczaniu i rozwojowi ośrodków energetycznych (ćakramów) oraz rozwojowi wewnętrznemu człowieka. W tym roku tematem przewodnim jest Manipura Ćakra, ośrodek m.in. panowania nad umysłem. Więcej informacji tutaj.

Szczegółowe informacje i zapisy pod tel. 502 493 555. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o zgłaszanie uczestnictwa najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem warsztatu.

Cotygodniowe spotkania medytacyjne:

Każdy czwartek o godz. 19.00 - 20.30
Każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 19.00 - 20.30 (Medytacja Transmisyjna)

W programie m.in. medytacje z przyrodą, medytacje doskonalenia umysłu, rozwijające m.in. wewnętrzny spokój, koncentrację, siłę psychiczną, kreatywność, poczucie wartości, ćwiczenia oddechowe, mantry (praca z dźwiękiem) i jantry (znaki mocy), praca nad oczyszczaniem subtelnych ośrodków energii (ćakramów), rozpuszczanie uciążliwości i negatywności (takich jak lęk, strach, depresja, złość, gniew), rozpraszanie przeszkód i trudności na drodze życia, rozwijanie świadomości dobrego prosperowania, pomyślności, sukcesu, zdrowia i długowieczności, podróż do wnętrza siebie, do wyższej jaźni, głębi duszy, odsłanianie sfery intuicji, relaksacja i odstresowanie, usuwanie napięć i bloków psychicznych, medytacje samouzdrawiania, transformacja ego, etapy budzenia wyższej świadomości, metody samorealizacji.

Na sesje medytacji zabierz ze sobą koc lub matę albo śpiwór czy poduszkę do siedzenia (inaczej będziesz siedzieć na deskach :) chustę do okrycia podczas medytacji i coś do notowania ...

Szczegółowe informacje i zapisy pod tel. 502 493 555

Medytacje i wykłady prowadzi Sławomir Barcz, absolwent Politechniki Szczecińskiej, artysta grafik, podróżnik, nauczyciel Laja Jogi z wieloletnim stażem. Swoją podróż z Laja Jogą rozpoczął w 1995 roku odkąd nieustannie rozwija swoje umiejętności praktyczne i poszerza wiedzę pod okiem doświadczonych nauczycieli i przewodników duchowych. Prowadzi warsztaty i seminaria m.in. indyjskiej ćakroterapii, rozwoju wewnętrznego opartego o system ćakramów, trening rozwoju osobowości, budzenia wyższej świadomości i opanowania umysłu metodami Laja Jogi.

Zajęcia odbywają się w Jaktorowskim Ośrodku Jogi (okolice Grodziska Mazowieckiego pod Warszawą). Wszystkich zainteresowanych Jogą i Medytacją z okolic zapraszamy do wspólnych medytacji i ćwiczeń Jogi.

środa, 24 czerwca 2020

Panchkedar Yatra 2019 - pielgrzymka do pięciu starożytnych świątyń w Himalajach poświęconych Joginowi Śiwa

Himalaje, Październik 2019

Spośród wszystkich sanktuariów poświęconych Joginowi Śiwa, zespół pięciu himalajskich świątyń Panch Kedar jest przez Joginów czczony najbardziej. Znajduje się on w regionie Garhwal, w Uttarakhand (zwanym także Krainą Bogów) w północnych Indiach. Jest przedmiotem wielu legend, które łączą Jogina Śiwa bezpośrednio z Pandawami, bohaterami hinduskiej epopei Mahabharata.

Geografia

Świątynie znajdują się w regionie Górnych Himalajów, a ich tło stanowią wysokie, pokryte śniegiem pasma górskie Nanda Devi, Chaukhamba, Kedarnath i Neelkanth. Świątynię Kedarnath odwiedzić możemy w dolinie rzeki Mandakini. Pozostałe wybudowane zostały na wyżynach między doliną rzeki Mandakini a wąwozem rzeki Alakananda. Są one tak oddalone od cywilizacji, że poza Tungnath i Kalpeśwar pozostałe trzy są niedostępne dla turystyki samochodowej, a dotrzeć można do nich jedynie trekkingiem.

Legenda

Wedle Mahabharaty, po wielkiej wojnie z Kaurawami, która miała miejsce ok. 3600 r. p.n.e. na polach Kurukszetra, Pandawowie, chcąc odpokutować za grzechy bratobójstwa, oddali władzę królestwa swoim krewnym, a sami odeszli w poszukiwaniu Jogina Śiwy, aby błagać Go o odpuszczenie grzechów, jakich się dopuścili.

Śiwa chcąc się przed nimi schować, zamienić się miał w białego byka Nandi i zniknąć w rejonie Garhwal (również nazywanym Kedar-Khanda) w Himalajach. Pandawowie zaczęli Go szukać i gdy tylko jeden z nich, Bhima, rzucił się, aby Go schwytać, byk zanurkował pod ziemię i przepadł, aby pojawić się częściowo w pięciu różnych miejscach, obecnie znanych właśnie jako Panch Kedar. I tak, garb pojawił się w Kedarnath (3583 m), ramiona w Tungnath (3680 m), pępek pojawił się w Madhyamaheshwar (3490m), twarz ukazała się w Rudranath (3600m), a włosy i głowa w Kalpeshwar (2200m).

Pandawowie wybudowali świątynie w tych pięciu miejscach, aby wielbić i czcić Śiwa. W ten sposób Pandawowie zostali uwolnieni od grzechów i osiągnęli upragnione zbawienie i wniebowstąpienie.

Według ustnych przekazów lokalnych szamanów i kapłanów, Śiwa objawiał się w tych i podobnych miejscach jeszcze na długo przed wydarzeniami opisanymi w Mahabharacie.

Przejścia trekkingowe zlokalizowane w regionie Garhwal zapewniają pielgrzymom olśniewający śniegiem i prawdziwie czarujący krajobraz wysokich szczytów Nanda Devi (7817m), Trishul (7120m) i Chaukhamba (7138m). Region Garhwal to też miejsce, w którym źródła ma rzeka Ganga, która jest w Indiach rzeką świętą, wraz z jej licznymi dopływami, przykładając jeszcze więcej czci świątyniom Panch Kedar.

Całkowita długość wędrówki obejmującej całość Panch Kedar wynosi około 120-170 km (w zależności od wyboru trasy), co wymaga ok. 12-16 dni zaangażowanego pielgrzymowania. Wędrówka rozpoczyna się od miejscowości Gaurikund (1920m), z której roztacza się już widok na imponujący himalajski łańcuch górski. Z powodu zalegającej pokrywy śnieżnej, pielgrzymowanie możliwe jest, za wyjątkiem Świątyni Kalpeśwar, przez około siedem miesięcy w roku, od kwietnia do października.


Dzień 1 - z Delhi do Rishikesh

28 wrzesień. Sobota rano. Przylatujemy w trójkę z Warszawy do Delhi. Mamy za sobą ok 7-8 godzin lotu. W Delhi jest 9:00 (indyjskiego czasu). Po odprawie na lotnisku, wymieniamy dolary na indyjskie rupie oraz kupujemy lokalne karty sim (ok. 500 rupii/kartę, z której można korzystać przez 1 miesiąc). Zamawiamy od razu samochód z kierowcą na czas całej naszej 14-dniowej wyprawy (koszt około 75.000 rupii). Odległość z Delhi do Rishikesh to w przybliżeniu 240 km. Podróż zajmuje nam 6-7 godzin i na wieczór zajeżdżamy do pięknie położonego hoteliku nad Gangesem (600 rupii za osobę).


Dzień 2 - Rishikesh

Jako, że to niedziela, tu również dzień wolny od pracy, nasz kierowca nie może załatwić kilku urzędowych spraw związanych z „zieloną kartą” i wjazdem z nami na teren Himalajów, a my mamy cały dzień dla siebie. Przeznaczamy go na regenerację po podróży oraz na zwiedzanie Rishikesh - świętego miasta dla hinduizmu oraz ważnego centrum pielgrzymkowego odwiedzanego przez medytujących i joginów z całego świata.

Po rytualnej kąpieli w Gangesie i uczestnictwie w Durga Pudźa (nabożeństwie) w Śri Kali Aśram z okazji rozpoczynającego się właśnie święta Nawaratri (poświęconego Durga - Boskiej Matce), postanawiamy zafundować sobie, przed drogą, kolację przy światłach Lakshman Jhula (słynny most w Rishikesh) nad brzegiem Gangesu.

Następnego dnia, czeka już nas długa i trudna 220-kilometrowa droga do Gaurikund. A podróż po himalajskich drogach, co roku wymywanych przez obfite opady deszczu i zasypywanych przez obsuwające się piaski i skały potrafi trwać dobre 11 godzin.

O 5tej rano wyrusza jedyny autobus do Gaurikund, a my nie możemy czekać aż nasz kierowca załatwi wszystkie dokumenty. Jeśli będziemy czekać, nie dotrzemy na miejsce tego samego dnia i nie zdążymy zrealizować naszego planu zakładającego wizytę w każdej z pięciu świątyń. Kładziemy się spać.


cdn...